Pobudo Kuha ulica, ki se osredotoča na pripravo toplih obrokov za obiskovalce in obiskovalke dnevnega centra, sem idejno na zemljevid društva Kralji ulice postavil leta 2012. Vse odtlej deluje neprekinjeno. Gre za skupnostno kuhinjo, kjer prostovoljci in prostovoljke ter člani in članice skupaj pripravljamo obroke. To spodbuja aktivno vključevanje, krepi občutek skupnosti in zagotavlja osnovno prehransko podporo tistim, ki jo najbolj potrebujejo.
V sklopu Kuha ulica ne pripravljamo zgolj hrane – skupaj smo šli tudi na izlete v naravo, kjer smo nabirali čemaž in gobe ter si privoščili nekaj oddiha izven mestnega vrveža. Prehrano vedno načrtujemo skupaj. Društvo Kralji ulice po našem seznamu opravi nakup, kar pomeni, da zagotovi finančna sredstva, vse drugo pa opravimo sami – od rezanja čebule do pomivanja posode. Trenutno kuhamo na vsaka dva tedna. Na jedilniku so največkrat tople jedi na žlico – obare, čorbe, občasno pa tudi testenine, včasih si privoščimo celo čevapčiče. Kuhinja je preprosta, a z dušo – in vedno začinjena z dobrim pogovorom.
Kljub temu da so finančna sredstva društva omejena, iz vsakega kuhanja naredimo največ. Z leti je Kuha ulica postala več kot le pobuda – je prostor spoštovanja, humorja, dela z rokami in topline. In verjamemo, da bomo še dolgo kuhali skupaj.
Če imaš kakšno idejo, kako bi lahko projekt še izboljšali, ali če želiš sodelovati – pridi mimo. Morda ravno ti naslednjič zakuhaš novo zgodbo.
* Objava je nastala v sodelovanju z društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice. Zgornji zapis, tu nekoliko uredniško prilagojen, je bil v originalni različici objavljen v majski številki časopisa o brezdomstvu in sorodnih socialnih vprašanjih Kralji ulice.